ازدواج اجباری به قتل دختر جوان انجامید

مردی که در پی مشاجره خانوادگی، با سلاح شکاری دست‌ساز دختر خواهرش را در یکی از روستاهای عنبرآباد کرمان کشته و متواری شده بود، از سوی پلیس دستگیر شد.

به گزارش جام جم، روز های پایانی فروردین امسال مردی با مرکز فوریت های پلیسی 110 شهرستان عنبرآباد کرمان تماس گرفت و از تیراندازی مردی به دختر همسایه شان در یکی از روستاهای این شهر خبر داد.

ماموران انتظامی با حضور در روستا متوجه شدند دختر جوانی بر اثر شلیک گلوله بشدت زخمی و به بیمارستان منتقل شده است.

در تحقیق از خانواده این دختر معلوم شد، ضارب روز حادثه با یک قبضه سلاح شکاری دست ساز وارد خانه خواهرش شده و پس از درگیری با آنها دختر خانواده را با شلیک گلوله زخمی کرده و پس از تهدید همسایگانی که در تعقیبش بودند، فرار کرده است.

مرگ دختر جوان در بیمارستان

در حالی که جستجوی پلیس برای دستگیری مرد ضارب ادامه داشت، ماموران اطلاع یافتند دختر جوان بر اثر شدت خونریزی در بیمارستان فوت کرده است.

در پی مرگ دختر جوان، جسد او با هماهنگی قضایی به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات برای دستگیری دایی جنایتکار آغاز شد.

تحقیقات در این باره ادامه داشت تا این که ماموران پس از دو ماه، روز دوشنبه بیست و هفتم خرداد، مطلع شدند متهم فراری به یکی از روستاهای عنبرآباد آمده و مخفیانه زندگی می کند.با به دست آمدن این اطلاعات، ماموران به روستا اعزام شده و با محاصره خانه متهم، او را دستگیر کردند. در بازرسی از خانه متهم سلاحی که او خواهرزاده اش را کشته بود، کشف شد.

اعتراف به جنایت

متهم با انتقال به پلیس آگاهی عنبرآباد ضمن اعتراف به قتل خواهرزاده اش گفت: قصد ازدواج با دختر جوانی را داشته، اما خانواده این دختر به شرطی با این ازدواج موافقت می کردند که من نیز دختر خواهرم را راضی کنم با یکی از اقوام آنها ازدواج کند. وقتی موضوع را با خانواده خواهرم در میان گذاشتم، آنها خواسته ام را نپذیرفتند.متهم اضافه کرد: به همین دلیل تصمیم گرفتم با رفتن به خانه خواهرم آنها را به زور وادار کنم که دخترشان را به عقد یکی از اقوام دختر مورد علاقه ام درآورند، اما آنها نپذیرفتند و خواستند از ازدواج با دختر مورد علاقه ام صرف نظر کنم.

وی یادآور شد: آن روز خیلی عصبانی بودم و با سلاح شکاری دست ساز به خواهرزاده ام شلیک کردم که وی جان باخت.

یک منبع آگاه در پلیس آگاهی عنبرآباد به خبرنگار ما گفت: با اعتراف متهم به قتل خواهرزاد ه اش، برای او قرار قانونی صادر شده است تا با پایان گرفتن تحقیقات و بازسازی صحنه حادثه، متهم روانه زندان شود.
 
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 5:25 am |  | پاسخ دهید:

کتاب شفاهی

کتاب شفاهی یا کتاب گویا یا کتاب صوتی (به انگلیسی: Audiobook)‏ سندی است که به صورت صوتی تهیه می‌شود و روی نوار کاست، سی‌دی و … ضبط می‌شود. این اسناد معمولاً کتابهایی هستند که قبلا به طور مکتوب منتشر شده‌اند و اکنون توسط خود نویسنده، مترجم و یا هنرپیشگان روخوانی می‌شوند.[۱۲] در حال حاضر سایتهای اینترنتی بسیاری نیز کتابهای صوتی یا گویا یا شفاهی ارایه می‌دهند که برخی بصورت رایگان هستند و برخی دیگر در ازای پرداخت پول قابل شنیدن می‌شوند. اخیرا نیز سایت ایران صدا که رادیوی اینترنتی صدا و سیمای ایران است برخی کتابها را به دو صورت نمایشی و روائی بعنوان کتاب صوتی در اختیار دیگران قرار داده است.
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 5:25 am |  | پاسخ دهید:

کاغذ و اصول نگهداری

کاغذ اولین بار ۲۰۰ سال قبل از میلاد در چین ساخته شد و از میان مرزهای مسلمانان به اروپا راه یافت. کاغذهای ابتدایی از لباس‌های کهنه ساخته می‌شدند اما با وقوع انقلاب صنعتی این امکان فراهم آمد تا از خمیر چوب برای ساخت کاغذ استفاده شود. با آنکه ساخت کاغذ در حدود قرن یازدهم در اروپا آغاز شد، اما تا حدود قرن شانزدهم هنوز استفاده از کاغذ پوست رواج داشت. در واقع با وجود گران بودن کاغذ پوست استفاده از آن به علت بادوام بودن آن ادامه داشت. در این زمان اغلب ناشران نسخه‌های کتاب مجزایی از دو جنس تهیه می‌کردند.
ساخت کاغذ از خمیر کاغذ از اوایل قرن نوزدهم مرسوم شد چراکه در آن زمان چوب از کتان ارزان‌تر بود. به این ترتیب استفاده از خمیر چوب برای ساخت کاغذ تولید کتاب‌های ارزان‌تر و استفاده از آنها را برای مردم میسر ساخت و این راه را برای گامی بزرگ در بالا رفتن میزان سواد در کشورهای صنعتی هنوار کرد و امکان گسترش و انتشار اطلاعات را فراهم آورد.
در روش‌های اولیه برای تولید کاغذ از سنگ آهک به عنوان غلتک استفاده می‌شد که موجب خنثی شدن اسید موجود در خمیر می‌شد. اما کاغذهایی که در آن زمان از خمیر چوب به روش صنعتی ساخته می‌شدند حاوی اسید بودند که این موجب پوسیده شدن کاغذ از درون می‌شد. به همین دلیل کتاب‌های چاپ شده بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۵۰ در خطر نابودی هستند. امروزه برای از برطرف کردن این عیب از خمیرهای فاقد اسید یا خمیرهای قلیایی برای تولید کاغذ استفاده می‌شود. برخی از کتابخانه‌های امروزی از روش‌های خاص برای از بین بردن خاصیت اسیدی کتاب‌های قدیمی استفاده می‌کنند.
برای مراقبت شایسته از کتاب‌ها باید تمامی احتمالات مربوط به آسیب‌های فیزیکی یا شیمیایی را به جلد یا صفحات کتاب در نظر گرفت. کتاب‌های باید دور از تابش مستقیم خورشید و در نور کم نگهداری شوند. حرارت و رطوبت محل نگهداری کتاب‌ها باید کم باشد. در موقع چیدن کتاب‌ها باید به این نکته توجه کرد که کتاب‌ها باید در کنار کتابی مناسب قرار گیرند به طوری که جلد دو کتاب همدیگر را پوشش دهند چرا که در غیر این صورت شکل کتاب در طول زمان تغییر خواهد کرد. بنابراین بهتر است کتاب‌ها به ترتیب اندازه در کنار هم قرار گیرند.

ارسال شده در دسته‌بندی نشدهدوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ | 5:25 am |  | پاسخ دهید:

جنین‌ها در رحم گریه کردن را تمرین می‌کنند

پژوهشگران در دانشگاه دورهام و لنکستر می‌گویند که در چهره جنین‌ها در رحم مادرشان نشانه‌هایی از درد کشیدن وجود دارد.

به گزارش نیک صالحی به نقل از ایسنا ؛ آنها می‌گویند که احتمالا جنین با گریه کردن یا شکلک درآوردن در رحم، در حال "یاد گرفتن" چگونگی برقراری ارتباط با دیگران در دوره بعد از تولدش است.

برای این پژوهش، تصاویر سونوگرافی جنین‌ها مطالعه شد و نتایج نشان داد که حرکات صورت جنین در طول دوران بارداری به تدریج بیشتر و پیچیده‌تر می‌شود؛ از یک لبخند کوچک تا بالا انداختن ابرو و چین انداختن بینی.

دکتر ناجا ریسلند که سرپرستی این پژوهش را به عهده داشته است، می‌گوید که درک حرکت‌های مرتبط با "رشد معمول و نرمال" جنین‌ها می‌تواند به پزشکان کمک کند تا مشکلات احتمالی جنینی را که زیر نظر دارند، شناسایی کنند.

او می گوید: هنوز مشخص نیست که آیا جنین‌ها واقعا درد را درک می‌کنند یا نه. همچنین نمی‌دانیم که آیا حرکات صورتشان به حسی که ممکن است در رحم داشته باشند، ربط دارد یا نه.

او اضافه کرد که در یک پژوهش گفته شده است که "حرکات صورت به رشد و بلوغ مغز جنین‌ها ربط دارد و نه احساس واقعی آنها در رحم."

در پژوهش اخیر، تصاویر ویدئویی اسکن چهاربعدی هشت جنین دختر و هفت جنین پسر بررسی شدند.

بیش از این، پژوهش دیگری انجام شده بود که بر اساس نتایج آن، حرکات چهره جنین‌های سالم به تدریج، تکامل پیدا می‌کند و در طول دوران بارداری پیچیده‌تر می‌شود.

دکتر ریسلند می‌گوید: برای نوزادان خیلی مهم است که بتوانند به محض تولد، درد کشیدن خود را نشان دهند و درد یا ناراحتی خود را به اطرافیان خبر دهند.

ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 5:25 am |  | پاسخ دهید: